Reportazh/ Nostalgjia komuniste, të gjithë duan një selfie me Stalinin

Ka bërë xhiron e botës historia e Denis Karagodin, 34-vjeçar nga Tomsku në Siberi. Ai është stërnipi i një prej të ekzekutuarve në vitin 1938 dhe tani ka gjetur emrat e vrasësve të stërgjyshit dhe i ka publikuar online, duke nxitur reagimin e Yulias, mbesës së një prej xhelatëve e cila në një letër prekëse i kërkonte falje: “Prej disa netësh nuk mund të fle. Tani po njihem me një faqe të turpshme të historisë së familjes sime. Jam tërësisht në anën tuaj, por asgjë nuk do të ndryshojë në shoqërinë tonë për sa kohë nuk do të zbardhet e vërteta.”

Reportazh/ Një ditë në Theth, në fshatin ku ka jetë prej dhe përtej turizmit

Me hyrjen e tetorit, Thethi avash-avash do të zbrazet. Më vonë do të mbulohet nga bora e rruga do të bllokohet. Pronarët e bujtinave do të largohen drejt shtëpive të përhershme, poshtë në qytet. Turistët po ashtu. Askush nuk do të postojë më foto, as do të bëjë check-ine deri nga maji tjetër. Ndërsa atje, pak familje, do të mundohen edhe këtë vit të mbijetojnë. Në Theth, në fshatin ku njerëzit kanë më shumë shpresa te Zoti se sa te Shteti, e ku jeta vazhdon e mundimshme përtej fotove të bukura të promovimit turistik.

Reportazh/ Nga Tirana në Vjenë: Në kryeqytetin klasik të kafeneve dhe kulturës, ku problemet europiane duken të largëta

Një udhëtim me makinë nga Tirana në Vjenë, përmes rrëmujës ballkanike të Malit të Zi dhe europianizimit kroat e slloven. Mes valëve migratore dhe kërcënimeve të identitetit europian, Vjena është kryeqyteti i artit dhe kulturës, i kafeneve dhe salciceve, i Klimtit dhe Frojdit, i madhështisë së Habsburgëve dhe stilit gotik që e ruan me fanatizëm Europën brenda saj. Sigurisht edhe […]

Reportazh/ Mirëmëngjes Gana, fytyra tjetër e Afrikës

Mijëra probleme si gjithë kontinenti afrikan. Por është një vend ku mbizotëron paqja, demokracia ka bërë hapa përpara dhe ekonomia rritet me shpejtësi. Një udhëtim në Ganë, për të parë fytyrën tjetër të Afrikës. Nga Francesca Giommi/ Parashikimet për vitin 2018 janë të shkëlqyera: Fondi Monetar Ndërkombëtar pret që ekonomia e vendit të rritet me 8,6%, më shumë se dyfishi […]

Reportazh/ Udhëtim në Garian, aty ku humanizmi nuk ekziston më

“Në shkretëtirë nuk kishte mjaftueshëm ujë dhe ushqim. Njerëzit vdisnin rrugës, e mendoja se s’kishte gjë më të tmerrshme, por në fakt ferri është këtu: na rrahin çdo ditë, na kërcënojnë. Për ata jemi më pak të rëndësishëm se kafshët”, thotë ai, i ulur në një prej dyshekëve të pisët të qendrës. L’Espresso/ “Nëse nuk më paguajnë, një prej këtyre ditëve […]

Reportazh/ Kuba pas Kastros, pak libra e shumë varfëri: Aty ku revolucioni është kthyer në besim fetar

Në prill, Raul Kastro do të largohet nga pushteti, por duket se politika nuk i intereson shumë njerëzve. Një udhëtim në ishullin komunist, ku revolucioni është kthyer në fe, e ku Che Guevara ngatërrohet me Jezu Krishtin. Ka pak mjete informimi, shumë varfëri, e megjithatë kubanët jetojnë ende me dinjitet. Kuba sot sheh më shumë nga e shkuara, se sa […]