Rusët krenohen nëse bota ka frikë prej tyre

Svetlana Alexievich jeton në Gjermani pasi iu desh të largohej sërish nga Bjellorusia pas shtypjes së demonstratave demokratike të vitit 2020. Kemi folur në telefon kur ajo tregoi se persona të maskuar po përpiqeshin të hynin në banesën e saj. Ambasadorë të vendeve të ndryshme europiane i shkuan në shtëpi derisa u detyrua të largohej. Lukashenko u shpëtua nga Putini. […]

Ai është një mjeran që s’e duron dot zhvillimin

Putini përmend si justifikim praninë e NATO-s, por sot NATO i ngjason më shumë një shërbimi privat të mbikëqyrjes së vilave të pasanikëve, sesa një ushtrie vërtetë efektive. Gabimi i Putinit është ai i përhershmi, i njëjti që Unamuno i përmendi Frankos: Do të fitoni, por nuk do të bindni.

Lufta s’ndalet aq kollaj

E sigurt që Putini nuk u angazhua në një konflikt të këtyre përmasave, që më pas të heqë dorë pa marrë asgjë tjetër veçse pushtimin e pak pëllëmbëve tokë që s’e juftifikojnë koston e operacionit. Siç duket, dorëzimi nuk është as në natyrën e tij dhe as bën pjesë aktualisht në spektrin e emocioneve.

Lufta u nxit nga grupet mafioze: Sulmi në Ukrainë u bë për gaz, ar dhe drogë

Çfarë e ka nxitur në dekadat e kaluara aleancën politike ruso-ukrainase, që më pas iu delegua mafies? Përgjigja është një dhe e vetme: gazi. Çfarë e ndërpreu këtë skemë mafioze në të cilën ishte mbërthyer Ukraina? E papritura që as “Solncevskaja bratva” nuk mund ta parashikonte ishte revolucioni në sheshin Maidan në vitin 2014. Kryengritja e popullit ukrainas që lidhej me dëshirën europiane e hodhi në erë këtë marrëveshje mafioze.

Shkatërrimi i Putinit do të jetë i dhimbshëm për të gjithë, por ky është shansi i fundit për ta bërë

Nëse sulmohet Estonia, Lituania apo Polonia, hyjmë në një përmasë tjetër. Kina ndërkohë po vëzhgon me vëmendje. Nëse Putini arrin të shkatërrojë ushtrinë ukrainase, të marrë Kievin dhe të vendosë një qeveri kukull, ky bëhet një format i gatshëm për t’u zbatuar nga Kina në Tajvan. Një sulm mbi Tajvanin, do t’i detyronte amerikanët të ndërhynin ushtarakisht. Prandaj ky është momenti i fundit kur mund ta dëmtojnë makinën ushtarake të Putinit dhe të shkatërrojmë shtetin e tij mafioz dhe burokratik, pa nxjerrë asnjë ushtar në terren.